Uvažujete nad kúpou klimatizácie ? Toto by ste pred jej výberom mali vedieť


Nehodláte sa už doma „dusiť vo vlastnej šťave“ a rozhodli ste sa kúpiť si klimatizáciu? Dôležité je nielen vybrať si tú správnu, ale ju aj správne namontovať a používať.

Pri stavbe domu máte viacero možností, ako si v novom bývaní zabezpečiť príjemnú klímu nielen v zime, ale aj v lete – od vhodne umiestnených listnatých stromov, cez tieniacu techniku až po chladiace okruhy zabudované v stenách a stropoch. Treba však na to myslieť dostatočne včas. Ak bývate v byte alebo v staršom dome a neplánujete veľkú rekonštrukciu, overeným liekom na horúčavy je klimatizácia typu split.

Zoznámte sa

Ide vlastne o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá (vnútorná jednotka) a na druhej odovzdáva (vonkajšia jednotka). Klasické klimatizácie teda pozostávajú z jednej vonkajšej a z jednej až piatich vnútorných jednotiek (systém split alebo multisplit). Vo vonkajšej jednotke je zabudovaná najhlučnejšia časť zostavy (čerpadlo), takže hluk v interiéri sa obmedzuje na šum prúdiaceho vzduchu. Vnútorné jednotky, obsahujúce rôzne filtre a kvalitné technológie, môžu mať rôznu konštrukciu (parapetné, kazetové, podstropné...), v bytoch sú však najobľúbenejšie nástenné typy. 

Čo všetko dokáže?

Aj keď si pri slove klimatizácia väčšinou predstavíme ochladzovanie vzduchu, väčšina dnešných zariadení tohto typu dokáže vzduch aj ohrievať, upraví tiež jeho vlhkosť, odstráni nečistoty a prach, pachy, baktérie, vírusy či alergény ako peľ, roztoče a pod. 

Podľa čoho si vybrať 

„V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo od klimatizácie očakávate,“ radí Ľubica Koštialiková zo spoločnosti Daikin. „Či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo ste náročnejší užívateľ a máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami. V obidvoch prípadoch však odporúčam porovnávať minimálne hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie, ktorá vyjadruje efektivitu jej prevádzky.“ Za kvalitné zariadenie s lepšími parametrami síce zaplatíte vyššiu cenu pri nákupe, ale budete mať dlhodobo nižšie náklady na prevádzku. „Dôležité je tiež osloviť kvalifikovanú realizačnú firmu, ktorá sa venuje predaju, montáži a servisu zariadení dlhodobo a má na to certifikovaný personál,“ zdôrazňuje Koštialiková. „V takom prípade budete mať istotu, že sa máte na koho obrátiť, ak by sa na zariadení náhodou vyskytla nejaká porucha.“

Ing. Ľubica Koštialiková, 
obchodná zástupkyňa spoločnosti Daikin

Ako neurobiť chybu pri výbere

Klimatizačná jednotka nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami, certifikovaná slovenským chladiarenským zväzom. Samozrejme, dôležitý je aj samotný produkt. Mal by byť od výrobcu, ktorý dbá v prvom rade na kvalitu. 

Aký výkon potrebujete?

Tento dôležitý parameter sa nedá stanoviť odhadom, je potrebné ho vypočítať. Aj tu teda platí odporúčanie: obráťte sa na odborníkov. „Potrebný výkon závisí nielen od veľkosti miestnosti, ale aj od ďalších parametrov ako veľkosť a tienenie zasklených plôch, ich situovanie vzhľadom na svetové strany, lokalita, v ktorej sa byt alebo dom nachádza, atď.,“ vysvetľuje Ľubica Koštialiková. „Orientačne možno odhadnúť chladiaci výkon potrebný v bežnej obývačke s rozlohou asi 25 m2 približne na 2,5 – 3,5 kW. Obľube sa tešia najmä nástenné jednotky, ktoré sa dajú kúpiť už od 600 €, pri dizajnových jednotkách môže byť cena niekoľkonásobná – aj pri klimatizácii platí, že za dizajn sa pripláca.“

Kam s nimi?

Vonkajšiu jednotku je ideálne umiestniť tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň by mala mať dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu a dôležitá je aj prístupnosť pri servise. Jej vzdialenosť od vnútornej jednotky musí pritom rešpektovať limity dané výrobcom. Je dobré mať na pamäti aj to, že ide o hlučné zariadenie, takže napríklad v blízkosti terasy vám radosť nebude robiť.

Vnútorná jednotka by mala interiér decentne doplniť, nemala by v ňom dominovať. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby vzduch, ktorý z nej prúdi, nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. „Výšku aj smer prúdenia vzduchu je, samozrejme, možné nastaviť lamelami. Treba si pri tom uvedomiť, že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizácie je ťažký a asi po 2 m klesá k zemi. Obvykle je preto optimálne nasmerovať výškovú lamelu dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nastavujú tak, aby vzduch prúdil tam, kde je potrebné schladenie, prípadne do stredu miestnosti,“ odporúča zástupkyňa značky Daikin.

Montáž a údržba

„Pri montáži treba rátať aj so stavebnými úpravami, ich rozsah závisí od dohody s montážnou firmou,“ upozorňuje Ing. Koštialiková. „Žiadny budúci užívateľ klimatizácie sa pritom nevyhne prepojeniu vonkajšej jednotky s vnútornou, a to párom izolovaných medených potrubí, v ktorých prúdi chladivo, a komunikačným káblom. Potrebný je aj odvod skondenzovanej vody, ktorá sa tvorí pri ochladzovaní vzduchu v interiéri. Tu je dôležité vhodné umiestnenie odvodu kondenzátu, aby ste napríklad neobťažovali susedov tým, že im bude kvapkať voda na parapet.“ Rozvody sa môžu zasekať do steny, takže ich nebude vidno. Ak sa chcete vyhnúť búraniu, nevyhnete sa viditeľným krycím lištám.

Zásadný je tiež pravidelný servis, pri ktorom sa vyčistia oba výmenníky tepla, skontroluje sa náplň chladiva aj všetky mechanické pripojenia a urobí sa dezinfekcia. Odborníci ho odporúčajú robiť dvakrát ročne, pred chladiacou a vykurovacou sezónou. Ak klimatizačné zariadenie obsahuje viac ako 3 kg chladiva, servis je z hľadiska platnej legislatívy povinný.

Ako ju nastaviť?

V horúčavách bývame malátni a unavení, s ochladzovaním interiéru však treba narábať opatrne. Inak vás čakajú nepríjemné stavy, od pálenia očí a slizníc až po prechladnutie. „Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a nami nastavenou teplotou v interiéri by zo zdravotných dôvodov nemal byť väčší ako 6 °C,“ upozorňuje Ľubica Koštialiková. Keď je vonku 33 °C, čo nebýva výnimkou, predstava 27 °C v miestnosti síce veľmi nepoteší, teplota vzduchu však nie je jediným faktorom, od ktorého závisí náš pocit komfortu. Rovnakú teplotu totiž vnímame rozdielne pri rôznej vlhkosti vzduchu. Napríklad pri 25 °C a vlhkosti 40 % nám bude príjemne, ak sa však pri rovnakej teplote zvýši vlhkosť na 80 %, budeme mať pocit dusna a horúčavy. Dôležitú úlohu hrá aj prúdenie vzduchu, ktoré ovplyvňuje odparovanie vody z povrchu tela a jeho ochladzovanie. Pri rýchlejšom prúdení je nám teda chladnejšie – zvýšenie rýchlosti vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2 až 3 °C. Práve prievanu, na ktorý je naše telo citlivé, pritom možno pričítať väčšinu nepríjemných dôsledkov pobytu v klimatizovanom priestore.

Slovník schopností

Invertor

Táto technológia je kľúčová – zabezpečuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií (ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť). Na rozdiel od niekdajšej prevádzky, keď mal kompresor fixne stanovené otáčky a cyklicky sa rozbiehal na maximum a vypínal, dnes sa jeho výkon mení plynule – zvyšuje sa alebo znižuje podľa potreby v rozpätí 10 až 100 %. 

Vykurovanie

Pri dnešných klimatizáciách je už celkom bežná možnosť „obráteného chodu“, to znamená, že môžu fungovať aj ako vykurovanie ohriatym vzduchom. Obvykle sa dá klímou kúriť pri vonkajších teplotách do –7 °C, teda najmä v prechodnom období, sú však aj také, ktoré zvládnu vykurovanie aj pri –20 °C. Režim chladenia utiahnu klimatizácie bežne až do vonkajších +43 °C, čo, dúfajme, u nás nikdy nenastane. 

Odvlhčovanie a zvlhčovanie

Každá klimatizácia vzduch v miestnosti pri ochladzovaní zároveň aj odvlhčuje, čím udržiava jeho vhodnú relatívnu vlhkosť. Vysoká vzdušná vlhkosť by totiž mohla byť príčinou rôznych nežiaducich javov. Nižšia vlhkosť navyše prináša pocit väčšieho tepelného komfortu aj pri vyššej teplote v lete a nižšej v zime, čo znamená aj energetické úspory. Zvlhčovanie vzduchu je pri domácich klimatizáciách skôr výnimkou, keďže ide o drahú funkciu, ktorá je potrebná len vo fáze vykurovania. Dá sa však nahradiť vhodným režimom domácnosti či zvlhčovačom vzduchu. 

Vetranie 

Keďže splitová klimatizácia nedodáva do interiéru čerstvý vzduch, ale len upravuje ten, ktorý už v miestnosti je (chladí ho, ohrieva, odvlhčuje či ionizuje), nezabúdajte na pravidelné vetranie, ktoré má nielen v zime, ale aj v horúcom lete svoje pravidlá. Čerstvý vzduch by ste si mali dopriať najmä v noci a skoro ráno, inak vám prísun horúceho vzduchu, ktorý treba vychladiť, zbytočne zvýši náklady na prevádzku klimatizácie. Dostupné sú síce aj klimatizácie s funkciou vetrania, ide však už o náročnejšie zariadenia spojené s vetracím systémom. 

Čistenie vzduchu

Celkom bežné je vybavenie klimatizácie rôznymi filtrami (prachovými, pachovými, antibakteriálnymi, ionizačnými a pod.). Dôležitá je pritom ich čistota. Niektoré klimatizačné jednotky sú vybavené automatickým čistením vzduchového filtra, čo je výhodné aj z energetického hľadiska, keďže čistý filter nezabraňuje prúdeniu vzduchu.

Ovládanie 

Diaľkové ovládanie je bežnou súčasťou klimatizačného komfortu, s modernými zariadeniami však môžete komunikovať aj cez počítač alebo smartfón. Klimatizácia vám tiež poskytne informácie o svojej prevádzke či spotrebe energie, pamätá si obľúbené nastavenia, prípadne pripomenie čas na čistenie filtrov, niektoré zariadenia možno aj naprogramovať. Napríklad časovanie rýchleho ohrevu oceníte po návrate domov alebo ráno po prebudení. Táto funkcia jednotku vopred odmrazí a predhreje, čím ju pripraví na maximálny vykurovací výkon.

Praktický tip

Hoci sú vnútorné jednotky klimatizácií vybavené klapkami, ktorými sa reguluje smer prúdenia vzduchu (horizontálne aj vertikálne), pri montáži treba zohľadniť aj to, aby vyfukovaný vzduch čo najmenej smeroval do zóny, kde sa najčastejšie zdržiavajú ľudia. Veľkou chybou je napríklad umiestnenie klimatizácie nad posteľou tak, že chladný vzduch fúka priamo na spiacich.

Daikin Emura

Nástenná klimatizačná jednotka ocenená Red Dot Design Award za rok 2014, navrhnutá a vyrobená v Európe pre európskych zákazníkov 
Výkon: 2,0 – 5,0 kW 
Energetická trieda: až A+++  
Hlučnosť: 19 dB(A)
Funkcie: filtre odstránia až 97 % alergénov, ovládanie aj pomocou smartfónu, 3D prúdenie vzduchu, inteligentný senzor snímajúci pohyb osôb v miestnosti, aby na nich neprúdil studený vzduch, nízka hlučnosť. 

od 1 663 €

Mitsibishi MSZ-LN

Nástenná klimatizačná jednotka ocenená Good Design Award za rok 2016, vďaka štyrom farebným prevedeniam sa hodí do každej domácnosti
Výkon: 2,0 – 6,0 kW 
Energetická trieda: až A+++  
Hlučnosť: 20-39 dB(A)
Funkcie:  Vysoko efektívny kompresor a ekologické chladivo R32. Zabudovaný WiFi modul na ovládanie cez smartphone alebo PC, štvorfázový filter Plasma Quad Plus (zničí až 99% baktérií a alergénov, cigaretového dymu, prevencia proti prachu, plesniam, spórom a zápachom), 3D I-See Sensor– teplotu v miestnosti kontroluje na základe senzibilného tepla a rozmiestnenia osôb, Econo Cool, funkcia I Save, automatické prepnutie do úsporného režimu pri prázdnej miestnosti, 2-smerná výfuková lamela, zimná regulácia, optimálna distribúcia vzduchu.

od 1 725 €

Samsung AR9000

Nástenná klimatizačná jednotka
Výkon (chladenie/vykurovanie): 2,5/3,2 kW
Energetická trieda (chladenie/vykurovanie): A++/A++
Hlučnosť: 15 dBA
Funkcie: ovládanie cez smartfón (wifi); funkcia Virus Doctor, ktorá odstraňuje alergény vrátane vírusov; dvojstupňové chladenie, rýchle chladenie, spánkový režim, odvlhčovanie, tichý chod, jeden užívateľ, časovač, displej s ukazovateľom teploty; niekoľkostupňová filtrácia; automatické čistenie a indikátor čistenia
filtra.

od 1 460 €

Daikin FTX-KM 

Nástenná klimatizačná jednotka s novým lesklým dizajnom, najlepšia voľba pre spálne: je tak tichá, že ju ani nebudete počuť.
Výkon: 2,5 – 3,5 kW 
Energetická trieda: až A+  
Hlučnosť: 20-43 dB(A)
Funkcie: šetrí energiu bez obmedzenia vášho komfortu vďaka špeciálnemu pohotovostnému režimu, unikátny titan apatitový fotokatalytický filter odstráni až 97% alergénov, možnosť On-line ovládania, ekonomický režim umožňuje obmedziť maximálnu spotrebu energie klimatizačnej jednotky.

od 710 €

Mitsubishi SZM-DM

Nástenná klimatizačná jednotka vhodná pre malé priestory, proti štandardným modelom rovnakého výkonu má oveľa menšie rozmery, vďaka čomu sa hodí do každého interiéru.
Výkon: 2,5 – 3,5 kW 
Energetická trieda: až A+  
Hlučnosť: 22-45 dB(A)
Funkcie: Econo Cool, reštart po výpadku elektriny, katechínový filter, režimy pre šetrenie energie,  nastavenie polohy lamely, automatická regulácia ventilátora, časovač,  možnosť dokúpenia Wi-Fi adaptéra pre ovládanie cez smartfón alebo tablet.

od 644 €

Daikin Nexura

Parapetná klimatizačná jednotka so sálavým panelom
Výkon: 2,5 – 5,0 kW
Energetická trieda: až A++
Hlučnosť: 19 dB(A)
Funkcie: unikátny sálavý panel sála teplo ako klasický radiátor, flexibilita pri inštalácii (jednotku možno nainštalovať na stenu, pod okno alebo zapustiť do steny), nízka hlučnosť, špeciálne filtre proti baktériám, vírusom a pachom, ovládanie aj pomocou smartfónu, vyrobené v EÚ. 

od 1 759 €

Samsung Wind-Free™ AR7000

Revolučná nástenná klimatizačná jednotka, nový revolučný Wind-Free™ bezprievanový spôsob chladenia cez 21 tisíc mikrootvorov vo vnútornej jednotke

Výkon: 2,0 - 3,5 kW

Energetická trieda: až A++

Hlučnosť: 19 dB(A)

Funkcie: technológia POWER boost - zabezpečuje nižšiu spotrebu elektrickej energie a zároveň skracuje čas potrebný na dosiahnutie maximálnej rýchlosti otáčok kompresora, ovládanie aj pomocou smartfónu alebo tabletu, unikátny trojuholníkový tvar - rýchlejšie chladenie vzduchu a lepšia distribúcia vzduchu do priestoru, 

Princípom fungovania modelu AR7000 Wind-Free™ je dvojstupňový systém chladenia. Najskôr znižuje teplotu v miestnosti prostredníctvom režimu rýchlejšieho chladenia „Fast Cooling Mode“ a v okamihu dosiahnutia požadovanej teploty sa automaticky prepne na režim pozvoľného chladenia „Wind-Free™ Cooling Mode“ bez silného prúdu vzduchu. V tomto režime je spotreba elektrickej energie nižšia až o 72 % oproti režimu rýchlejšieho chladenia.

od 1126  €

Širší sortiment klimatizačných zariadení nájdete TU:

ZDROJ: mojdom.zoznam.sk